Modraszek blady. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi 23-25 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku kwietnia do końca czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku lipca do końca września. Środowiskiem występowania tego gatunku są śródleśne łąki, skraje lasów, nasłonecznione stoki oraz miejsca w których występują podłoża wapienne. Imago chętnie odwiedza żółte kwiaty takie jak komonica zwyczajna i lucerna nerkowata. Często siada też na wilgotnej ziemi.
Samica składa jaja na kwiatostanach rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy lucernę nerkowatą i lucernę siewną. Larwa żeruje na kwiatach i niedojrzałych owocach. Starsze gąsienice mogą zostać adoptowane i karmione przez mrówki. Przepoczwarczenie następuje przeważnie na suchych fragmentach roślin, rzadziej na łodygach lub liściach.
Gatunek notowany głównie z Beskidu Niskiego oraz Pienin, jednak w ostatnich latach jest coraz częściej obserwowany także w innych miejscach na południu Polski.
Data wykonania zdjęcia: 21.07.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Góry Opawskie, Polska
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz