sobota, 15 kwietnia 2017

Zygaena minos

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny kraśnikowatych wynosi od 21-35 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu od połowy czerwca do końca lipca na zrębach, skrajach lasów, polanach leśnych oraz na kserotermicznych murawach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy biedrzeniec mniejszy oraz mikołajek. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęć: 7.07.15
Miejsce wykonania zdjęć: Pieniny, Polska

piątek, 14 kwietnia 2017

Peribatodes secundaria- Przylepek następnik

Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 31-40 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu od lipca do końca sierpnia w lasach iglastych i mieszanych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy świerk pospolity, sosnę zwyczajną, jodłę pospolitą, żywotnik zachodni oraz jałowiec pospolity. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęć: 12.08.16
Miejsce wykonania zdjęć: Beskid Niski, Polska

czwartek, 13 kwietnia 2017

Hydrelia sylvata

Hydrelia leśna. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 20-22 mm. Motyl pojawia się w jednym pokoleniu od końca maja do połowy sierpnia w ogrodach, zaroślach, parkach, lasach łęgowych, wilgotnych lasach liściastych i mieszanych oraz na skrajach bagien. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy olszę, a dodatkowo brzozę, wierzbę oraz leszczynę pospolitą. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 19.06.23
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

niedziela, 9 kwietnia 2017

Melitaea athalia- Przeplatka atalia

Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 34-48 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu, od połowy maja do połowy sierpnia na polanach leśnych, skrajach lasów i zrębach. Imago charakteryzuje się dużą zmiennością osobniczą. Motyl chętnie odwiedza kwiaty takich roślin jak chaber łąkowy, krwawnik pospolity, ostrożeń polny i bagienny, jasieniec piaskowy oraz macierzanka piaskowa. Czasem motyle pobierają  również płyny z odchodów zwierzęcych, wilgotnej ziemi czy padliny. Gąsienica żeruje na babce lancetowatej i zwyczajnej, przetaczniku ożankowym oraz pszeńcu łąkowym, a dodatkowo na rdeście wężowniku i chabrze. Jaja składane są w złożach, na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej. Początkowo gąsienice żerują razem, we wspólnym jedwabnym oprzędzie, szkieletując liść od spodu. W ostatnim stadium wzrostowym rozdzielają się i prowadzą samotny tryb życia. Przepoczwarzenie następuje w źdźbłach traw, liściach i gałązkach oraz na innych przedmiotach w pobliżu miejsca żerowania. Zimuje w postaci gąsienicy w trzecim lub czwartym stadium wzrostowym.  


 Data wykonania zdjęć: 3.07.14; 7.07.15; 09.06.18
Miejsce wykonania zdjęć: Beskid Śląski; Woźniki, Polska

sobota, 8 kwietnia 2017

Pelosia muscerda

Fałdówka mokrzyca. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 28-34 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu, od połowy czerwca do końca sierpnia w wilgotnych lasach liściastych, lasach łęgowych, brzezinach bagiennych oraz na wysokich torfowiskach oraz moczarach śródleśnych. W poszukiwaniu nektaru, motyl chętnie odwiedza kwiaty sadźca konopiastego. Samica składa jaja na pokrytych porostami pniach drzew, w niewielkich złożach. Gąsienica żeruje na rozmaitych porostach, szczególnie takich, które porastają brzozy i olchy. Larwa odżywia się nocą, a dzień spędza ukryta między szczelinami drzew. Przepoczwarzenie następuje w luźnym kokonie przetykanym szczecinami z ciała gąsienicy. Zimuje w postaci larwy. 


Data wykonania zdjęcia: 14.08.22
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

czwartek, 6 kwietnia 2017

Idaea aversat

Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 26-34 mm. Imago pojawia się od końca maja do pierwszej połowy września w lasach liściastych, mieszanych, zaroślach, zrębach, ogrodach oraz w parkach. Poza zwykłą formą barwną, występuje również forma remutata, która zamiast szerokiego pasma przechodzącego wzdłuż wszystkich skrzydeł, posiada tylko wąskie linie poprzeczne bez żadnego wypełnienia. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy rdest oraz zwiędłe liście. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęć: 24.06.17; 10.08.17; 29.06.14
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska

niedziela, 2 kwietnia 2017

Boloria euphrosyne

Dostojka eufrozyna. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 31-45 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu od maja do pierwszych dni sierpnia, na zrębach, torfowiskach, wilgotnych śródleśnych łąkach, polanach oraz na leśnych drogach. W poszukiwaniu nektaru motyl odwiedza takie rośliny jak dąbrówka rozłogowa, jaskier rozłogowy czy komonica zwyczajna. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy fiołek błotny, kosmaty, wonny, psi oraz borówkę bagienną, a dodatkowo malinę oraz poziomkę. Samica składa jaja pojedynczo, na spodzie liścia rośliny pokarmowej. Przepoczwarzenie następuje na liściu lub łodydze rośliny żywicielskiej lub na innych roślinach w jej pobliżu. Larwa zimuje w suchych, zwiędłych liściach, w przedostatnim stadium wzrostowym. 
Obecnie ilość stanowisk tego motyla drastycznie się zmniejsza, przez co w przyszłości dostojka eufrozyna może być gatunkiem zagrożonym wyginięciem.


Data wykonania zdjęcia: 14.07.20; 7.07.15
Miejsce wykonania zdjęcia: Sonntagshorn; Pieniny, Niemcy; Polska