środa, 31 maja 2017

Lycaena phlaeas

Czerwończyk żarek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi od 25-30 mm. Postać dorosła pojawia się zazwyczaj w dwóch, czasem trzech pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku maja do połowy czerwca, drugie pokolenie- od lipca do pierwszych dni września, natomiast trzecie pokolenie pojawia się od września do października. Motyl preferuje takie środowiska jak tereny ruderalne, zręby, miedze, ugory i polany leśne. Ze względu na to, że składanie jaj rozciągnięte jest w czasie, zdarza się, że pokolenia nachodzą na siebie. Jaja składane są na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej, przeważnie na brzegu blaszki, a czasami na ogonku liściowym. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szczaw polny i zwyczajny oraz rdest. Larwa przebywa na spodniej stronie liścia wygryzając w nim otwory. Żeruje za dnia lub o zmierzchu. Dorosłe motyle chętnie latają w słońcu, odwiedzając kwiaty takich roślin jak np. krwawnik pospolity, macierzanka piaskowa czy jasieniec piaskowy. Samce są motylami terytorialnymi. Zachowują się agresywnie w stosunku do przelatujących motyli, a także i innych owadów. Samce czerwończyka żarka są monogamiczne. Wykonują przed samicą taniec godowy, krążąc wokół niej na podłożu. Motyl zimuje w stadium młodej gąsienicy.


Data wykonania zdjęć: 30.04.14; 4.07.14; 6.09.14
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki; Tarnowskie Góry, Polska

poniedziałek, 29 maja 2017

Agrotis exclamationis

Rolnica czopówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 30-40 mm. Imago pojawia się przeważnie w jednym pokoleniu od początku maja do końca sierpnia, w ogrodach, na miedzach, ugorach, przydrożach, skrajach lasów i  polach uprawnych. Rolnica czopówka jest gatunkiem bardzo zmiennym w ubarwieniu. Wyróżniamy 4 formy barwne tego motyla. Formę brunnea- o skrzydłach brązowych, formę picea o skrzydłach czarnych, formę rufescens- o skrzydłach czerwonoszarych oraz formę pallida, o skrzydłach bardzo jasnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy babkę, mniszek lekarski, szczaw zwyczajny i bylicę polną. Samica składa jaja w dużych złożach, na spodniej stronie liścia. Gąsienice po wylęgnięciu z jaj prowadzą  naziemny tryb życia. W miarę wzrastania, zaczynają wygryzać się w pędy, a następnie w korzenie roślin i żerują już wyłącznie pod ziemią. Taki tryb życia powoduje, że motyle te uważane są za poważne szkodniki roślin. Wyrządzają szkody m.in. w zbożach ozimych, ziemniakach, burakach, warzywach korzeniowych i kapustnych przez cały sezon wegetacyjny. Dorosłe gąsienice wciągają również nocą do swoich norek liście roślin zielnych, takich jak mniszek, babka, itp. Motyl zimuje w oprzędzie, w postaci larwy, zakopanej w ziemi. Po przezimowaniu przepoczwarza się w tym samym miejscu. 


Data wykonania zdjęcia: 19.06.16
Miejsce wykonania zdjęcia: Ogrodzieniec, Polska

czwartek, 18 maja 2017

Plagodis pulveraria

Nakreślik iwiniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 25-33 mm. Imago pojawia się w jednym, czasami w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku kwietnia do końca czerwca, drugie pokolenie pojawia się w sierpniu. Motyl preferuje takie środowiska jak lasy liściaste i mieszane, polany leśne, zarośla i zręby. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy malinę i jeżynę, a także szereg drzew liściastych, m.in. wierzbę, olszę, dąb, leszczynę oraz brzozę. Zimuje w postaci poczwarki, w oprzędzie, płytko w glebie.


Data wykonania zdjęcia: 09.06.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Beskid Śląsko-Morawski, Czechy

środa, 17 maja 2017

Porożnica jagodówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 30-36 mm. Postać dorosła pojawia się od września do końca maja w lasach liściastych, mieszanych, parkach oraz w zaroślach. Imago charakteryzuje się dużą zmiennością w ubarwieniu i rysunku. Gąsienica żeruje początkowo na liściach drzew liściastych, takich jak: topola, dąb, brzoza, wiąz, jabłoń i czeremcha zwyczajna. Dorosłe gąsienice schodzą na ziemię i żerują na porzeczce, malinie, jeżynie oraz borówce. Przepoczwarzenie następuje w ziemi, lub na powierzchni w oprzędzie.


Data wykonania zdjęć: 11.10.17; 18.10.22; 24.10.22
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki; Katowice, Polska

wtorek, 16 maja 2017

Erebia aethiops

Górówka medea. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 42-46 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu od lipca do połowy września na zrębach, w borach sosnowych i na polanach leśnych. Motyle chętnie odwiedzają fioletowe kwiaty, takie jak np. świerzbnica polna, lebiodka pospolita, chaber łąkowy czy ostrożeń polny. Gąsienica żeruje na rozmaitych trawach, m.in. na stokłosie prostej, kostrzewie owczej, wiechlinie zwyczajnej, tomce wonnej, kupkówce pospolitej, trzcinniku piaskowym i kłosownicy pierzastej. Początkowo odżywia się za dnia, w starszych stadiach wzrostowych żeruje tylko w nocy. Samica składa jaja pojedynczo, na źdźbłach, liściach, a czasami również na kłosach traw.  Przepoczwarzenie następuje na ziemi, między luźno sprzędzonymi, suchymi liśćmi traw. Zimuje gąsienica we wczesnym stadium wzrostowym.
Kiedyś motyl był bardzo popularny na wielu obszarach niżu, jednak w ciągu ostatniego stulecia gatunek ten prawie całkowicie tam wymarł. Obecnie spotykany jest tylko w Karpatach i okolicach Kielc. Do tak szybkiego wymarcia tego gatunku przyczyniło się prawdopodobnie zastosowanie insektycydów na wielkich przestrzeniach leśnych, podczas zwalczania gradacji brudnicy mniszki w 1981 roku.




Data wykonania zdjęć: 3.08.16
Miejsce wykonania zdjęć: Retezat, Rumunia

poniedziałek, 15 maja 2017

Sphinx pinastri

Zawisak borowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zawisakowatych wynosi od 75-85 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu, od maja do końca lipca w lasach mieszanych, borach sosnowych i świerkowych, na obrzeżach wysokich torfowisk oraz w parkach. Motyl prowadzi nocny tryb życia. Chętnie odwiedza kwiaty takich roślin jak floks wiechowaty, mydlnica lekarska, wiciokrzew przewiercień czy lepnica biała. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy sosnę pospolitą, świerk pospolity, a dodatkowo modrzew. Larwa żeruje na wierzchołkowych gałązkach, preferując zeszłoroczne igły. Przy dużej liczebności, gąsienice wyrządzają spore szkody w lasach iglastych, jednak gradacja tego motyla nie zdarza się zbyt często. Samica składa jaja pojedynczo, na igłach lub gałązkach, zazwyczaj na skrajach lasów lub na drzewach rosnących samotnie. Przepoczwarzenie następuje w ziemnej komorze pod warstwą mchu lub w ściółce, blisko nasady pnia. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć: 14.05.17; 29.07.17
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki, Polska