piątek, 21 sierpnia 2020

Triodia sylvina

Krótkowąs sylwina. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny niesobkowatych wynosi 30-42 mm w przypadku samca i 39-50 mm w przypadku samicy. Dymorfizm płciowy widoczny jest także w ubarwieniu. Samiec posiada skrzydła z różowym lub ceglastym zabarwieniem, natomiast skrzydła samicy są szarobrunatne. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni lipca do połowy września na wilgotnych łąkach, terenach ruderalnych, w ogrodach, zaroślach i parkach. Imago mają uwstecznioną ssawkę, przez co w postaci dorosłej nie pobierają pokarmu. Loty godowe motyli odbywają się po zapadnięciu zmroku i trwają bardzo krótko. Samczyk podczas lotu buja się na prawo i lewo, latając lotem wahadłowym. Po zapłodnieniu samiczka lata tuż nad ziemią rozsypując bezwładnie jaja. Zaraz po wylęgnięciu się z jaj larwy zakopują się pod warstwą gleby. Gąsienice żerują w korzeniach roślin zielnych, zwłaszcza malw. Zimuje w postaci gąsienicy, przeważnie dwukrotnie.

Samiec

 

Samica


 Data wykonania zdjęć: 15.08.20; 25.08.23
Miejsce wykonania zdjęć: Borne Sulinowo; Katowice, Polska

czwartek, 20 sierpnia 2020

Lymantria dispar

Brudnica nieparka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi 40-50 mm w przypadku samca i 60-90 mm w przypadku samicy. Dymorfizm płciowy widoczny jest również w ubarwieniu. Głowa, tułów i tło skrzydeł samca są brunatne, natomiast samicy żółtobiałe. Z uwagi na duże różnice między osobnikami obojga płci wzięła się nazwa brudnicy- nieparka. Postać dorosła pojawia się od połowy lipca do końca sierpnia w lasach liściastych, mieszanych, parkach, ogrodach, sadach oraz na nasadzeniach przydrożnych. Samce aktywne są w godzinach popołudniowych, podczas których patrolują teren w poszukiwaniu samic. Są w stanie je wyczuć nawet z odległości 3,5 km. Samiczki są ociężałe i mogą latać tylko na krótkie odległości dopiero po złożeniu większości jaj. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych m.in. dąb, głóg, jabłoń, topolę, lipę, brzozę, wierzbę i wiąz. Jaja składane są na pniach drzew w płaskich, owalnych złożach, które dodatkowo pokryte są włoskami z końca odwłoka samicy. Taki zabieg upodabnia je wyglądem do porostów. Po wylęgnięciu, larwy przez krótki czas pozostają na powierzchni złóż, po czym zaczynają wędrować w korony drzew. Podczas wędrówki są porywane i przenoszone na duże odległości przez wiatr, co umożliwia rozprzestrzenianie się gatunku. Młode larwy przebywają praktycznie cały czas na liściu, na którym żerują, natomiast straszne żerują nocą w koronach drzew, a za dnia schodzą w niższe partie pnia, gdzie ukrywają się w szczelinach kory. Przepoczwarzenie następuje w luźnym oprzędzie między liśćmi lub na pniu drzewa. Zimuje w postaci jaja.
Ze względu na masowe pojawy gatunek uważany jest za groźnego szkodnika drzew liściastych. Larwy masowo zjadają liście, doprowadzając do osłabienia drzewostanu lub do jego całkowitego zamierania.


Samica


Samiec


Gąsienica


Data wykonania zdjęć: 17.08.2020; 09.06.2018; 19.07.24;15.08.23
Miejsce wykonania zdjęć: Borne Sulinowo; Katowice; Woźniki Śląskie, Polska 

środa, 19 sierpnia 2020

Parapoynx stratiotata

Nimfa osoczanka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi 21-24 mm w przypadku samca i 28-30 mm w przypadku samicy. Poza rozpiętością skrzydeł dymorfizm płciowy widoczny w postaci węższych i bardziej zaostrzonych skrzydeł u samicy. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia w lasach, zaroślach i na łąkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wywłócznik kłosowy oraz inne zanurzone rośliny wodne takie jak rogatek, grzybień i rdestnica. Jaja składane są w linowych złożach liczących od kilku do kilkunastu sztuk na łodygach lub liściach rośliny pokarmowej. Początkowo larwa żyje w luźno sprzędzonych ze sobą liściach, a następnie buduje domek z ich fragmentów. Jest bardzo wrażliwa na niedostateczną ilość tlenu w wodzie. Przepoczwarzenie następuje w gęstym, białawym kokonie między liśćmi. Zimuje w postaci larwy.

Samica


Data wykonania zdjęcia: 16.08.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Borne Sulinowo, Polska

wtorek, 18 sierpnia 2020

Eana osseana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 18-23 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do końca sierpnia na łąkach i wrzosowiskach. Gąsienice żerują w korzeniach różnych gatunków traw.


Data wykonania zdjęcia:  14.07.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Sonntagshorn, Austria

piątek, 14 sierpnia 2020

Pseudargyrotoza conwagana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 11-15 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy maja do końca lipca w lasach, ogrodach i zaroślach. Za dnia imago krąży chaotycznym lotem wokół rośliny pokarmowej lub kryje się na spodniej stronie liścia. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy jesion wyniosły oraz ligustr. Larwa żeruje wewnątrz nasion rośliny pokarmowej. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 08.08.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki Śląskie, Polska

środa, 12 sierpnia 2020

Elophila nymphaeata

Nimfa świtezianka lub grzybienianka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi 22-33 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia na bagnach, podmokłych łąkach, żwirowniach oraz nad brzegami rzek i strumieni. O zmierzchu samce zaczynają swoje loty poszukiwawcze latając tuż nad powierzchnią wody. Samica składa jaja w płaskich złożach liczących od kilku do kilkudziesięciu sztuk na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy grzybieńczyk, grzybień, rdestnicę oraz jeżogłówkę. Po wylęgu larwa wgryza się w liść od spodu i zaczyna go minować. Od drugiego stadium rozwojowego buduje domek, który składa się z fragmentów liści. Po zakończeniu żerowania gąsienica schodzi pod wodę i przymocowuje domek do łodygi rośliny żywicielskiej. W nim następnie buduje kokon wypełniony powietrzem i tam się przepoczwarza. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 25.07.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

wtorek, 11 sierpnia 2020

Mamestra brassicae

Piętnówka kapustnica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 37-47 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach, w okresie od początku maja do końca września. Środowiskiem występowania tego motyla są łąki, pola uprawne, tereny rolnicze oraz ogrody. Imago chętnie spijają nektar z kwiatów, odwiedzając je o świcie i zmierzchu. Samica składa jaja w skupiskach liczących po 20-100 sztuk na spodniej stronie liścia. Gąsienica jest polifagiem, żeruje m.in. na kapuście oraz babce zwyczajnej. Początkowo larwy żerują gromadnie, a następnie rozprzestrzeniają się po całej roślinie. W momencie gdy brakuje pożywienia gąsienice wykazują skłonności kanibalistyczne. Przepoczwarzenie następuje w ziemi. Zimuje w postaci poczwarki.
Piętnówka kapustnica uważana jest za szkodnika upraw kapusty. Gąsienice żywią się zazwyczaj najmłodszymi liśćmi, szkieletując je i pozostawiając w nich dziury oraz wydzielinę, która zmniejsza wartości handlowe rośliny i prowadzi do gnicia główek kapusty.


Data wykonania zdjęcia: 01.08.2020
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki Śląskie, Polska

poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Falcaria lacertinaria

Wycinka jaszczurówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wycinkowatych wynosi 30-36 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach, Pierwsze pokolenie lata od początku maja do końca czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od połowy lipca do pierwszych dni września. Imagines pokolenia letniego są większe i jaśniej ubarwione od motyli pokolenia wiosennego. Środowiskiem występowania tego motyla są brzegi rzek i strumieni, lasy liściaste, łęgowe i mieszane, parki oraz zarośla. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy olszę i brzozę. Podczas żerowania gąsienice splatają przędzą kilka liści, które chronią je przed deszczem i drapieżnikami.  Przepoczwarzenie następuje w sprzędzonych ze sobą liściach. Jesienią poczwarki spadają z liśćmi na ziemię i tam zimują. 


Data wykonania zdjęć: 01.08.2020
Miejsce wykonania zdjęć: Woźniki Śląskie, Polska