sobota, 24 sierpnia 2024

Argynnis niobe

 Dostojka niobe. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi 41-55 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do pierwszych dni sierpnia na drogach leśnych, polanach leśnych, suchych łąkach i zrębach. Imago chętnie odwiedza kwiaty ostrożenia polnego, ostrożenia błotnego i świerzbnicy polnej. Samica składa jaja na suchych fragmentach roślin w sąsiedztwie rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki fiołków, m.in. fiołek kosmaty, psi i trójbarwny.  Przepoczwarczenie następuje na różnych przedmiotach i roślinach nisko przy ziemi. Zimuje w postaci larwy, w osłonce jajowej.
W ostatnich latach populacja tego gatunku w Polsce mocno zmalała, jednak nie do końca jasne są przyczyny jego zanikania. 

Data wykonania zdjęcia: 20.06.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Biała Woda, Polska

poniedziałek, 19 sierpnia 2024

Catoptria petrificella

 Wachlarzyk skalny. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi 25-28 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca na murawach alpejskich, skałach i piargach. Rośliny żywicielskie gąsienicy nie zostały jeszcze poznane. 

Data wykonania zdjęć: 14.07.20
Miejsce wykonania zdjęć: Sonntagshorn, Niemcy 

niedziela, 18 sierpnia 2024

Noctua comes

 Rolnica komes. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 36-49 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca września w lasach, na łąkach, polanach leśnych i wydmach nadmorskich. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy ostrożeń, brzozę, wrzos, naparstnicę, babkę, głóg, szczaw, poziomkę, śliwę oraz wierzbę. Zimuje w postaci gąsienicy. 

Data wykonania zdjęcia: 28.06.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska 

sobota, 17 sierpnia 2024

Lopinga achine

 Osadnik wielkooki. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi 46-52 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca w lasach liściastych, mieszanych, na drogach leśnych,  polanach leśnych oraz na skrajach lasów. Imago chętnie siada na liściach w nasłonecznionych miejscach, czasami odwiedza także kwiaty owoców leśnych, m.in. jeżyn i malin. Pokarm czerpią również ze spadzi, martwych drzew, wilgotnej ziemi i odchodów zwierzęcych. Samica składa jaja na liściach rośliny pokarmowej lub zrzuca je w ich sąsiedztwie. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy turzycę, kłosowicę i wiechlinę. Młode gąsienice żerują za dnia, zgryzając liść od wierzchołka w kierunku jego nasady. Starsze gąsienice są aktywne o zmierzchu i w nocy, dzień spędzają u nasady pędu, przy ziemi. Przepoczwarczenie następuje na liściach, źdźbłach traw i turzyc, gałązkach, kamieniach lub rozmaitych przedmiotach w sąsiedztwie ich żerowania. Zimuje w postaci larwy.
W czerwonej księdze gatunków zagrożonych posiada status EN, czyli jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem w niedalekiej przyszłości.

Data wykonania zdjęcia: 25.05.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

poniedziałek, 5 sierpnia 2024

Brenthis ino

Dostojka ino. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi 34-42 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy czerwca do końca lipca na podmokłych i torfiastych łąkach, skrajach lasów i niskich torfowiskach. Imago ma wolny, kołyszący lot. Lata przeważnie nisko nad ziemią. Chętnie odwiedza kwiaty ostów, jeżyn, starców i innych roślin. Samica składa jaja pojedynczo, na liściach rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wiązówkę błotną, malinę, jeżynę fałdowaną oraz krwiściąg lekarski. Larwa żeruje przeważnie w nocy lub w dzień przy dużym zachmurzeniu. Gąsienice przepoczwarczają się zawieszone za kremaster na roślinie pokarmowej. Zimuje w postaci larwy.


 Data wykonania zdjęcia: 24.06.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Mikołów, Polska

niedziela, 4 sierpnia 2024

Hecatera dysodea

 Ponocnica obłazówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi 24-32 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy kwietnia do połowy września na suchych łąkach i nasłonecznionych zboczach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy jastrzębiec leśny, sałatnik leśny, sałatę trwałą, siewną i kompostową, goryczel jastrzębcowaty, jastrzębiec kosmaczek, przynęt purpurowy, mlecz polny i zwyczajny. Zimuje w postaci poczwarki.

Data wykonania zdjęcia: 19.07.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska 

sobota, 3 sierpnia 2024

Melitaea cinxia

 Przeplatka cinksia. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi 37-47 mm. Postać dorosła pojawia się od końca maja do pierwszych dni lipca na śródleśnych łąkach, zrębach i polanach. Imago chętnie odwiedza kwiaty mniszka pospolitego, jastrzębca kosmaczka, komonicy zwyczajnej, jaskra ostrego, żmijowca pospolitego i jastruna właściwego. Samica składa jaja na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej, w złożach liczących od kilkudziesięciu do ponad stu sztuk. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy jastrzębiec, babkę lancetowatą, przetacznik i fiołek. Początkowo gąsienice żyją gromadnie, w dużym, jedwabnym oprzędzie. Po przezimowaniu zaczynają żerować pojedynczo. Przepoczwarczenie następuje na różnych fragmentach roślin, w przyziemnej warstwie roślinności. 

Data wykonania zdjęć: 09.06.24
Miejsce wykonania zdjęć: Olsztyn, Polska