niedziela, 27 października 2019

Asteroscopus sphinx

Lazdona lipówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 38-48 mm. Postać dorosła pojawia się w jednym pokoleniu od początku września do końca listopada, w lasach liściastych, mieszanych, ogrodach i parkach. Imago można spotkać za dnia, siedzące na płotach, ścianach domów oraz konarach drzew. W postaci dorosłej motyl nie pobiera pokarmu. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. leszczynę pospolitą, grab, buk, dąb, jesion wyniosły, lipę, topolę oraz wierzbę. Samica składa jaja w małych złożach, w szczelinach drzew i pęknięciach kory. Przepoczwarzenie następuje w słabym oprzędzie, pod powierzchnią ziemi. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęć: 27.10.2019
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

niedziela, 22 września 2019

Pennithera firmata

Paśnik trwalnik. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 26- 32 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni lipca do pierwszych dni listopada w borach sosnowych, lasach mieszanych, na wysokich torfowiskach i wrzosowiskach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy sosnę zwyczajną. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 21.09.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

niedziela, 18 sierpnia 2019

Iphiclides podalirius

Paź żeglarz. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny paziowatych wynosi od 60-80 mm w przypadku samca i od 62-90 mm w przypadku samicy. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku maja do końca czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się w sierpniu. Motyle drugiego pokolenie są większe i charakteryzuję się jaśniejszym odwłokiem niż motyle pierwszego pokolenia. Imago w poszukiwaniu nektaru chętnie odwiedza kwiaty bzu lilaka i żmijowca pospolitego. Środowiskiem występowania tego motyla są skraje lasów, sady, polany leśne, ogrody, zadrzewienia śródpolne oraz nasłonecznione stoki i pagórki. Samica składa jaja pojedynczo na wierzchu liścia rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. morelę pospolitą, czereśnię dziką, śliwę domową, brzoskwinię zwyczajną, czeremchę zwyczajną, gruszę pospolitą, jabłoń domową, jarząb pospolity oraz krzewy śliwy tarniny. Larwy żerują przeważenie na górnej stronie liścia, objadając go od wierzchołka. W miejscu przebywania tworzą coś na kształt delikatnej maty z przędzy. Przed przepoczwarzeniem larwa przyczepia się nitką do suchych fragmentów roślin nisko przy ziemi. Z zielonych poczwarek motyle wylęgają się po kilku tygodniach, natomiast brązowe poczwarki zimują i z nich motyle wylęgają się dopiero następnego roku.
Paź żeglarz znajduję się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako gatunek narażony na wymieranie.Ze względu na to, że gatunek ten znajduje się w Polsce na granicy zasięgu, jest on narażony na wymiernie wskutek zarastania, wypalania traw i rolniczego użytkowania środowisk. Jednak zmiany klimatyczne oraz sadzenie na dużą skalę czeremchy amerykańskiej, wpływają na znaczą ekspansję tego gatunku na niektórych terenach. 
Co ciekawe jeszcze 100 lat temu był to gatunek pospolity w Polsce, uważany za szkodnika.


Data wykonania zdjęcia: 19.07.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Lecco, Włochy 

sobota, 17 sierpnia 2019

Hipparchia semele

Skalnik semele. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 43-55 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy czerwca do pierwszych dni września w suchych borach sosnowy, na wrzosowiskach, kserotermicznych murawach i zrębach. Imago chętnie siadają na ziemi lub pniach drzew, z których spijają soki w miejscach skaleczenia. Oprócz tego w poszukiwaniu nektaru odwiedzają kwiaty macierzanki piaskowej, wrzosu zwyczajnego, ostrożnia polnego i in. Samica składa jaja pojedynczo na suchych źdźbłach i liściach traw tuż nad ziemią. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczmy szczotlichę siwą, trzcinnik, śmiałek darniowy, wydmuchrzycę piaskową, kostrzewę owczą oraz inne trawy. Larwa żeruje nocą, zjadając liście traw od wierzchołka ku nasadzie. Za dnia ukrywa się w kępkach traw. Przepoczwarzenie odbywa się w kokonie płytko pod powierzchnią piasku lub wśród suchych resztek roślinnych na powierzchni ziemi. Wylęg samic następuje znacznie później niż wylęg samców. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 10.08.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Olsztyn, Polska

środa, 14 sierpnia 2019

Manulea lutarella

Fałdówka glinawica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 24-30 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do końca sierpnia na kserotermicznych murawach, suchych łąkach, torfowiskach i wrzosowiskach. Imago w poszukiwaniu nektaru chętnie odwiedza kwiaty krwawnika pospolitego, chabra polnego i świerzbnicy polnej. Samica składa jaja pojedynczo lub w niewielkich złożach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy rozmaite porosty naziemne i naskalne. Przepoczwarzenie następuje w luźnym, brunatnym oprzędzie między porostami na ziemi. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęć: 13.08.19
Miejsce wykonania zdjęć: Olsztyn, Polska 

wtorek, 13 sierpnia 2019

Dendrolimus pini

Barczatka sosnówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny barczatkowatych wynosi od 45-66 mm w przypadku samca i od 60-90 mm w przypadku samicy. Motyle charakteryzują się dużą zmiennością osobniczą- mogą przybierać barwy od szaropopielatej, przez szarobrunatną do zupełnie czarnej. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia w borach sosnowych, borach świerkowych i lasach iglastych. Imago nie pobierają pokarmu ze względu na zredukowaną ssawkę. Dzień spędzają ukryte w górnych partiach sosen. Samica składa jaja w nieregularnych, pierścieniowatych złożach liczących po 70-100 sztuk na gałązkach oraz w mniejszych złożach (6-10 sztuk) na szpilkach sosny. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy sosnę zwyczajną, a dodatkowo jodłę pospolitą i świerk pospolity. Po 3-ej wylince gąsienice opuszczają się po nitce przędzy z górnych partii sosen i ukrywają się wśród igliwia. Przepoczwarzenie odbywa się w podłużnym, szarobrunatnych kokonie, przetykanym szczecinami z ciała gąsienicy, w szczelinach kory lub między szpilkami. Zimuje w postaci gąsienicy, pod warstwą mchu, u nasady pnia.
Barczatka sosnówka jest uważana za szkodnika upraw sosnowych, na których wyrządza spore szkody, zwłaszcza w latach jej gradacji.


Data wykonania zdjęć: 10.08.19
Miejsce wykonania zdjęć: Olsztyn, Polska

poniedziałek, 12 sierpnia 2019

Crambus perlella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi od 20-28 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia na łąkach, w lasach, parkach, zaroślach i ogrodach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki traw, w szczególności śmiałek pogięty oraz kostrzewę owczą. Zimuje w postaci gąsienicy, tuż nad ziemią, wśród zeszłorocznych szczątków roślinnych.


Data wykonania zdjęć: 16.07.19
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

niedziela, 11 sierpnia 2019

Deilephila porcellus

Zmrocznik pazik. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zawisakowatych wynosi od 45-53 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do połowy lipca na suchych łąkach, suchych, nasłonecznionych stokach, kserotermicznych murawach, ugorach, polanach leśnych, przytorzach, w ogrodach i parkach. Zdarza się, że w sierpniu i wrześniu pojawiają się pojedyncze osobniki częściowego drugiego pokolenia. Imago w poszukiwaniu nektaru chętnie odwiedza kwiaty żmijowca pospolitego, jasieńca piaskowego, szałwii łąkowej, goździka, mydlnicy lekarskiej i in. Samica składa jaja pojedynczo, w szczytowych częściach pędów. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy przytulię pospolitą i właściwą, a dodatkowo niecierpek, wierzbownicę oraz winorośl właściwą. Larwa początkowo żywi się kwiatami, a następnie liśćmi rośliny pokarmowej. Gąsienice zmrocznika pazika często żerują z gąsienicami Deilephila elpenor. W późniejszych stadiach wzrostowych larwy żerują przeważnie w nocy, za dnia natomiast ukrywają się w dolnej części rośliny. Przed przepoczwarzeniem mogą wędrować na znaczne odległości w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca do przepoczwarczenia. Przepoczwarzenie odbywa się w luźnym kokonie wśród suchych resztek roślinnych, w ściółce lub rzadziej płytko pod powierzchnią ziemi. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęcia: 22.07.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Monte Isola, Włochy

czwartek, 8 sierpnia 2019

Elophos dilucidaria

Pomrok świetlak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 28-35 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni czerwca do końca sierpnia na skalistych zboczach i murawach naskalnych. Imago można spotkać siedzące na wapiennych skałach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy czystek, janowiec, dziurawiec i lnicę. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia:19.07.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Lecco, Włochy

środa, 7 sierpnia 2019

Coenonympha arcania

Strzępotek perełkowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 28-38 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni maja do pierwszych dni sierpnia na drogach leśnych, polanach leśnych i skrajach lasów. Imago w poszukiwaniu nektaru chętnie odwiedza kwiaty macierzanki piaskowej, lebiodki pospolitej, świerzbnicy polnej i jeżyny. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kłosówkę wełnistą, kłosownicę pierzastą, perłówkę zwisłą oraz wiele innych gatunków traw. Samica składa jaja pojedynczo, zwykle nisko nad ziemią, na suchych liściach rośliny pokarmowej. Przepoczwarzenie następuje na źdźbłach traw lub gałązkach krzewów. Zimuje w postaci gąsienicy, w warstwie przyziemnej roślinności lub w ściółce. 


Data wykonania zdjęć: 19.07.19; 09.07.23; 09.06.24
Miejsce wykonania zdjęć: Lecco; Olkusz; Olsztyn, Włochy; Polska

poniedziałek, 5 sierpnia 2019

Amata phegea

Oblaczek granatek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi 35-42 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy czerwca do połowy lipca na suchych łąkach, polanach leśnych, przytorzach, skrajach lasów i w zaroślach. Imago prowadzi dzienny tryb życia. W poszukiwaniu nektaru chętnie odwiedza kwiaty chabra łąkowego, ostrożnia polnego, sadźca konopiastego, macierzanki polnej, jeżyn i i.in. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy sałatę, brodawnik, mniszek lekarski, jasnotę, babkę, szczaw i przytulię. Larwa najchętniej pożywia się zwiędłymi, a nawet butwiejącymi częściami roślin. Żeruje nocą, a za dnia ukrywa się w ściółce. Samica składa jaj wśród niskiej roślinności, na ziemi. Przepoczwarzenie następuje w luźnym, jasnobrunatnym oprzędzie, przetykanym szczecinami z ciała gąsienicy, wśród liści, na ziemi. Zimuje w postaci gąsienicy.


 Data wykonania zdjęć:19.07.19
Miejsce wykonania zdjęć: Lecco, Włochy 

czwartek, 1 sierpnia 2019

Agriphila straminella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi od 16-19 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni czerwca do końca lipca w ogrodach i na łąkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kostrzewę owczą i wiechlinę łąkową. Zimuje w postaci gąsienicy.


 Data wykonania zdjęcia: 28.07.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

środa, 31 lipca 2019

Satyrium spini

Ogończyk tarninowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny modraszkowatych wynosi od 28-32 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni maja do końca lipca na polanach leśnych, suchych murawach, skrajach lasów, w zaroślach, a także na terenach bagiennych. Imago chętnie odwiedza kwiaty, m.in. krwawnika pospolitego, rumianu żółtego, wrotyczu pospolitego, a także ostrożnia polnego. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kruszynę pospolitą, szakłak pospolity, śliwę domową i śliwę tarninę. Larwy żerują za dnia, na młodych liściach oraz kwiatach. Często podczas posiłku towarzyszą im mrówki. Samica składa jaja w małych grupkach na gałązkach rośliny pokarmowej, przeważnie w miejscu rozwidlenia gałązek. Przepoczwarzenie odbywa się na gałązkach lub na spodniej stronie liścia. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęć: 19.07.19; 09.07.23
Miejsce wykonania zdjęć: Lecco; Olkusz, Włochy; Polska 

wtorek, 30 lipca 2019

Nyctobrya muralis

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 27-34 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy czerwca do końca sierpnia na kserotermicznych murawach, kserotermicznych stokach, w kserotermicznych zaroślach oraz w ciepłolubnych lasach liściastych. Imago za dnia chętnie przesiaduje na kamieniach, drzewach i ścianach obrośniętych porostami. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy porosty, głównie  Diploica canescens. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęć: 19.07.19; 23.07.19
Miejsce wykonania zdjęć: Lecco; Bergamo, Włochy

poniedziałek, 29 lipca 2019

Xanthorhoe spadicearia

Paśnik cisawiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 20-26 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku maja do końca czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od lipca do sierpnia. Środowiskiem występowania tego gatunku są lasy liściaste, mieszane, ogrody, parki i zarośla. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy mniszek lekarski, dzwonek, borówkę czarną, przytulię, babkę, a dodatkowo wierzbę zwisającą. Zimuje w postaci poczwarki, w oprzędzie, na ziemi.


Data wykonania zdjęcia: 28.07.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Woźniki, Polska

sobota, 27 lipca 2019

Oncocera semirubella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny omacnicowatych wynosi od 17-30 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca września na łąkach i ugorach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy komonicę pospolitą, lucernę siewną, koniczynę białą oraz wilżynę bezbronną. Przepoczwarzenie odbywa się w gęstym kokonie między roślinami żywicielskimi, na ziemi lub w sprzędzonych ze sobą liściach. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęć: 16.07.19
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

piątek, 26 lipca 2019

Grapholita compositella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 7-10 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od połowy maja do końca czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku sierpnia do końca września. Środowiskiem występowania tego gatunku są łąki, polanych, nieużytki oraz zarośla. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy komonicę, lucernę oraz koniczynę. Larwy pierwszego pokolenia żywią się łodygami, drążąc w nich tunele, natomiast larwy drugiego pokolenia odżywiają się zazwyczaj liśćmi i kwiatami. Przepoczwarzenie odbywa się w białawym, jedwabnym kokonie w ściółce, na ziemi.


Data wykonania zdjęcia: 16.07.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

czwartek, 25 lipca 2019

Lasiommata maera

Osadnik kostrzewiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny rusałkowatych wynosi od 42-52 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy maja do pierwszych dni lipca na drogach i polanach leśnych, skrajach lasów oraz na zrębach. Motyle w poszukiwaniu nektaru chętnie odwiedzają kwiaty m.in. świerzbnicy polnej i jastrzębca. Samce często siadają na kamieniach, skałach i pniach drzew wypatrując samic. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kupkówkę, kostrzewę, śmiałek pogięty, mannę oraz wiechlinę. Larwy żerują nocą, ogryzając liście traw. Samica składa jaja pojedynczo na zielonych lub suchych częściach traw, zwykle nisko przy ich nasadzie. Przepoczwarzenie odbywa się nisko przy ziemi, na źdźbłach traw, liściach lub kamieniach. Zimuje w postaci gąsienicy.
Gatunek ten znany jest w Polsce z kilku rozproszonych stanowisk, na których nie bywa zbyt liczny. Z tego względu w przyszłości może być narażony na wymieranie.


Data wykonania zdjęć: 19.07.19
Miejsce wykonania zdjęć: Lecco, Włochy

wtorek, 16 lipca 2019

Scopula rubiginata

Wątlak rdzawiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 18-20 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni maja do końca sierpnia na suchych łąkach, nasłonecznionych stokach, ugorach, przydrożach i w ogrodach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy mniszek lekarski, powój, komonicę, koniczynę, macierzankę oraz rdest ptasi. Zimuje w postaci gąsienicy. 


Data wykonania zdjęcia: 16.07.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska 

wtorek, 2 lipca 2019

Ennomos quercinaria

Latalec dębiniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 31-36 mm. Postać dorosła pojawia się od początku lipca do końca września w lasach liściastych, mieszanych, lasach bukowych oraz w parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. dąb, wiąz, lipę, buk oraz brzozę. Zimuje w postaci jaja.


Data wykonania zdjęć: 28.06.19
Miejsce wykonania zdjęć: Puszcza Niepołomicka, Polska

poniedziałek, 1 lipca 2019

Collita griseola

Fałdówka szarynka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 30-36 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni czerwca do końca sierpnia w wilgotnych lasach liściastych, mieszanych oraz w lasach łęgowych. Imago w poszukiwaniu pokarmu chętnie odwiedza kwiaty sadźca konopiastego i ostrożenia. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy porosty nadrzewne, zwłaszcza te porastające drzewa liściaste. Jaja składane są w małych złożach na porostach lub w szczelinach kory. Przepoczwarzenie odbywa się w luźnym oprzędzie wśród porostów. Zimuje w postaci młodej gąsienicy,


Data wykonania zdjęcia: 29.06.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Puszcza Niepołomicka, Polska

niedziela, 30 czerwca 2019

Dichrorampha petiverella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 10-13 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia na łąkach i terenach ruderalnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy krwawnik oraz wrotycz pospolity. Zimuje w postaci larwy.


Data wykonania zdjęcia: 23.06.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

poniedziałek, 24 czerwca 2019

Orthotaenia undulana

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi od 15-20 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do połowy sierpnia w lasach i zaroślach. Gąsienice są polifagami. Żerują m.in. na szeregu drzew liściastych takich jak śliwa, klon, olcha, brzoza, dąb, czereśnia, wiśnia, jabłoń, a dodatkowo odżywiają się maliną, borówką, pokrzywą, różą i wieloma innymi roślinami.


 Data wykonania zdjęcia: 09.06.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Beskid Śląsko-Morawski, Czechy

czwartek, 20 czerwca 2019

Perizoma flavofasciata

Peryzoma żółtopaska. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 22-26 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od ostatnich dni maja do połowy lipca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku sierpnia do połowy września. Środowiskiem występowania tego motyla są wilgotne lasy liściaste i mieszane, zarastające łąki, ogrody i zarośla. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy lepnicę białą oraz czerwoną. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć: Woźniki, Polska
Data wykonania zdjęć: 16.06.19

sobota, 15 czerwca 2019

Arctia plantaginis

Niedźwiedziówka babkówka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 32-38 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy maja do połowy lipca w wilgotnych lasach liściastych, mieszanych, na wysokich torfowiskach, polanach leśnych oraz zrębach. Jaja składane są w płaskich złożach na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy babkę lancetowatą, jastrzębiec, mniszek lekarski, lepnicę, borówkę oraz szczaw zwyczajny. Larwa prowadzi skryty, nocny tryb życia przez co jest rzadko spotykana. Przepoczwarzenie następuje w luźnym, jasnobrunatnym oprzędzie między źdźbłami traw, liśćmi lub w ściółce. Zimuje w postaci gąsienicy.

Imago



Larwa


Data wykonania zdjęć: 09.06.19; 27.06.20; 09.05.20
Miejsce wykonania zdjęć: Beskid Śląsko-Morawski; Beskid Wyspowy; Woźniki Śląskie, Czechy; Polska 

piątek, 14 czerwca 2019

Xanthorhoe montanata

Paśnik nagórek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 25-31 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca sierpnia w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych, ogrodach, parkach oraz na polanach leśnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy gwiazdnicę, szczaw, czyściec, kulik oraz przytulię. Zimuje w postaci gąsienicy.


Data wykonania zdjęcia: 09.06.19
Miejsce wykonania zdjęcia: Beskid Śląsko-Morawski, Czechy

czwartek, 13 czerwca 2019

Chlorissa viridata

Miernik seledyniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 18-25 mm. Postać dorosła pojawia się od ostatnich dni maja do końca lipca na zrębach, łąkach, wrzosowiskach, wysokich torfowiskach oraz w borach sosnowych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy wrzos pospolity, a dodatkowo brzozę, bażynę czarną i woskownicę europejską. Zimuje w postaci poczwarki.


 Data wykonania zdjęć: 16.07.19; 08.06.19
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska