czwartek, 31 maja 2018

Crambus pascuella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wachlarzykowatych wynosi od 20-26 mm. Imago pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia na łąkach, polanach leśnych oraz w ogrodach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kostrzewę owczą oraz wiechlinę. Larwa żywi się korzeniami tych traw, żyjąc w rurze lub namiocie wykonanym z jedwabiu.


Data wykonania zdjęć: 26.05.18
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice- Kostuchna, Polska

wtorek, 29 maja 2018

Borkhausenia minutella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny płożkowatych wynosi od 9-14 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca czerwca w pobliżu miejsc zagospodarowanych rolniczo przez człowieka. Jest gatunkiem synantropijnym, jednak coraz gorzej radzi sobie z rolnictwem przemysłowym, przez co w niektórych miejscach (np. w Wielkiej Brytanii) uważana jest za gatunek wymarły. Gąsienica odżywia się suchą masą roślinną oraz nasionami. Z tego względu można ją spotkać w budynkach gospodarczych oraz oborach.


Data wykonania zdjęcia: 26.05.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice- Kostuchna, Polska

poniedziałek, 28 maja 2018

Argyresthia spinosella

Licinek tarninowiaczek. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Argyresthiidae wynosi 9-11 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca lipca na skrajach lasów, polanach, zakrzewionych murawach, przydrożach, przytorzach, w ogrodach, zaroślach i parkach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy śliwę tarninę i śliwę domową. Larwa żeruje wewnątrz pędów kwiatowych. Zimuje w postaci jaja..


Data wykonania zdjęcia: 27.05.18; 03.05.24
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

piątek, 25 maja 2018

Carcharodus alceae

Warcabnik ślazowiec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny powszelatkowatych wynosi od 28-32 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku kwietnia do połowy czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się w lipcu. Środowiskiem występowania tego gatunku są suche łąki, polany, skraje lasów i przydroża. Motyle latają pojedynczo, nisko nad ziemią, przez co są trudne do zauważenia. Preferują słoneczną pogodę. Przylatują wtedy do żółtych i fioletowych kwiatów roślin z rodziny motylkowych i złożonych. Chętnie przesiadują również na ziemi, z której spijają sole mineralne. W czasie spoczynku składają skrzydła podobnie jak motyle nocne. Samica składa jaja na pąkach kwiatowych, działkach kielicha rozwiniętych już kwiatów oraz na wierzchniej stronie liści rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy malwę różową, prawoślaz lekarski, ślaz dziki oraz inne rośliny z rodziny malwowatych. Larwa przebywa w zwiniętym liściu, zjadając go od wierzchołka. Po każdym linieniu tworzy nowe schronienie. Przepoczwarzenie następuje w zwiniętym liściu, jednak poczwarka przeważnie wypada z oprzędu i znajduje się wśród resztek roślinnych na ziemi. Zimuje w postaci wyrośniętej gąsienicy.


Data wykonania zdjęć: 12.05.18
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska

czwartek, 24 maja 2018

Phragmatobia fuliginosa

Sadzanka rumienica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 32-45 mm. Imago pojawia w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od końca kwietnia do pierwszych dni czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku lipca do końca sierpnia. Dorosłe motyle nie pobierają pokarmu, ze względu na uwstecznioną ssawkę. Środowiskiem występowania tego gatunku są łąki, wrzosowiska, ugory, ogrody, skraje lasów i zręby. Samica składa jaja w płaskich złożach, po kilkadziesiąt sztuk, na spodniej stronie liścia rośliny pokarmowej. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy brodawnik, jasnotę, mniszek lekarski oraz pokrzywę. Gąsienica żeruje w nocy, za dnia ukrywając się wśród roślinności, nisko nad ziemią. Jesienią zaczyna wędrówkę w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca na przepoczwarzenie. Przepoczwarczenie odbywa się w jajowatym, brunatnym, gęstym kokonie, przetykanym szczecinami z ciała gąsienicy w ściółce, pod kamieniami lub w innych zakamarkach na ziemi. Zimuje w postaci dorosłej larwy.


 Data wykonania zdjęć: 12.05.18
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska

wtorek, 22 maja 2018

Moma alpium

Pyszałek orion. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 30-36 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca lipca w lasach liściastych i mieszanych. Imago z wyglądu upodabnia się do porostów, co stanowi skuteczną taktykę obronną. Za dnia motyl przesiaduje na pniach drzew, dzięki czemu jest wręcz niezauważalny dla potencjalnych drapieżników. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy szereg drzew liściastych, m.in. brzozę, buk, dąb, jarząb oraz topolę czarną. Przepoczwarzenie odbywa się w oprzędzie między liśćmi na ziemi. Zdarza się, że poczwarki zimują kilka razy.


Data wykonania zdjęć: 20.05.18; 13.06.20
Miejsce wykonania zdjęć: Katowice, Polska

poniedziałek, 21 maja 2018

Acontia trabealis

Polnica szachowniczka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 18- 22 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca września na łąkach, polanach, przytorzach i przydrożach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy kielisznik zaroślowy oraz powój polny. Gąsienica żeruje na liściach oraz kwiatach. Przepoczwarzenie odbywa się w słabych oprzędach, płytko w ziemi. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć: 12.05.18; 25.07.23
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry; Wyżyna Miechowska, Polska

wtorek, 8 maja 2018

Simyra albovenosa

Włócznica białożyłka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 32-41 mm. Postać dorosła pojawia się od początku maja do końca sierpnia na łąkach, bagniskach, torfowiskach oraz brzegach rzek i stawów. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy turzycę, mannę, trzcinę, rdest, szczaw oraz wierzbę. Zdarza się, że gąsienice tego gatunku wyrządzają również szkody w uprawach kukurydzy. Motyl zimuje w postaci poczwarki, w mocnym, gęstym kokonie koloru białego między liśćmi nad ziemią.


Data wykonania zdjęcia: 22.04.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

poniedziałek, 7 maja 2018

Cyclophora annularia

Świerzbik pierścieniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od  21-26 mm. Imago pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku maja do połowy czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od połowy lipca do końca sierpnia. Środowiskiem występowania tego gatunku są lasy, parki, aleje, zarośla oraz tereny ruderalne. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy klon, a dodatkowo brzozę i grab. Zimuje w postaci poczwarki.  


Data wykonania zdjęcia: 03.05.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska 

niedziela, 6 maja 2018

Macaria alternata

Witalnik zmiennik. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 22-30 mm. Imago pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od połowy maja do pierwszych dni lipca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od końca lipca do końca sierpnia. Środowiskiem występowania tego gatunku są lasy liściaste, mieszane, parki, ogrody i zarośla. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy takie drzewa liściaste jak czeremcha zwyczajna, śliwa tarnina, wierzba, olsza oraz dąb. Zimuje w postaci poczwarki. 


Data wykonania zdjęcia: 06.05.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

sobota, 5 maja 2018

Eupithecia abbreviata

Grotnik skrótnik. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 18-20 mm. Imago pojawia się w jednym pokoleniu, od początku kwietnia do końca maja w lasach liściastych i parkach. Motyl wykazuje tendencję do tworzenia form melanistycznych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy dąb oraz głóg. Larwy żerują na kwiatach i młodych liściach. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć: 12.04.18
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry, Polska

piątek, 4 maja 2018

Craniophora ligustri

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny sówkowatych wynosi od 30- 38 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku maja do pierwszych dni lipca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku sierpnia do końca września. Środowiskiem występowania tego motyla są lasy, parki, zarośla i ogrody. Imago chętnie przylatuje do światła, natomiast w ciągu dnia motyla można spotkać siedzącego na drzewach, płotach i ścianach. Gatunek ten wykazuje tendencję do tworzenia form melanistycznych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy jesion wyniosły, ligustr pospolity oraz lilak. Craniophora ligustri zimuje w postaci poczwarki- często utworzonej pod mchami porastającymi pnie jesionów.  


Data wykonania zdjęcia: 3.05.18
Miejsce wykonania zdjęcia: Tarnowskie Góry, Polska

czwartek, 3 maja 2018

Wittia sororcula

Fałdówka siostrzyczka. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny Erebidae wynosi od 24-30 mm. Postać dorosła pojawia się od początku kwietnia do końca czerwca,w lasach liściastych, mieszanych oraz w parkach. Czasami w sierpniu pojawić mogą się pojedyncze osobniki częściowego drugiego pokolenia. Gąsienica żeruje na porostach oraz posila się nalotem zielenic porastających drzewa. Samica składa jaja w niewielkich grupkach, w szczelinach kory drzew lub na porostach. Przepoczwarzenie następuje w szarobrunatnym, luźnym oprzędzie, między plechami porostów. Zimuje w postaci poczwarki.


Data wykonania zdjęć: 20.04.18; 16.06.22
Miejsce wykonania zdjęć: Tarnowskie Góry; Katowice, Polska

środa, 2 maja 2018

Paradarisa consonaria

Przylepek zgodniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi od 35-40 mm. Imago pojawia się od początku kwietnia do końca czerwca w parkach, ogrodach, lasach, zaroślach oraz na terenach ruderalnych. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy olszę, brzozę, buk, sosnę, dąb oraz drzewa owocowe. Zimuje w postaci poczwarki zakopanej pod ziemią.


Data wykonania zdjęć: 26.04.18; 13.05.23
Miejsce wykonania zdjęć: Karkonosze; Woźniki, Polska