niedziela, 28 sierpnia 2022

Epiblema foenella

Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 17-26 mm. Postać dorosła pojawia się od połowy maja do połowy sierpnia w lasach, na łąkach, polanach i ugorach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy bylicę pospolitą. Larwy żerują w korzeniach rośliny pokarmowej. Zimuje w postaci gąsienicy. 


Data wykonania zdjęcia: 07.08.22
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska

środa, 17 sierpnia 2022

Drepana curvatula

 Wycinka zakrzywica. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny wycinkowatych wynosi 28-42 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od końca kwietnia do pierwszych dni czerwca, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku lipca do końca sierpnia. Środowiskiem występowania tego motyla są lasy liściaste i mieszane. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy olszę, a dodatkowo dąb i brzozę. Larwa żeruje na niskich drzewkach, na wierzchniej stronie liścia, który często zwinięty jest w niedomkniętą rurkę. W celu lepszej przyczepności, gąsienice zasnuwają liście przędzą. Larwy budują oprzędy w zespolonych przędzą liściach, w których zimują w drugim pokoleniu jako poczwarki. 


Data wykonania zdjęcia: 14.08.22
Miejsce wykonania zdjęcia: Pniowiec, Polska

wtorek, 16 sierpnia 2022

Hemithea aestivaria

 Miernik kreskowiak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 26-34 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca lipca w lasach liściastych, mieszanych, ogrodach, parkach i zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy m.in brzozę, leszczynę, porzeczkę zwyczajną, dąb, lipę, szakłak, czeremchę zwyczajną, śliwę tarninę i wiele innych. Przepoczwarzenie następuje w oprzędzie zbudowanym między liśćmi rośliny pokarmowej. Zimuje w postaci larwy.

Data wykonania zdjęcia: 15.06.22
Miejsce wykonana zdjęcia: Katowice, Polska

poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Scopula immutata

 Wątlak niezmiennik. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 21-25 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia w lasach łęgowych, parkach, ogrodach, na podmokłych łąkach i niskich torfowiskach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy krwawnik pospolity, bylicę, babkę, kozłek lekarski i fiołek psi. Zimuje w postaci gąsienicy. 

Data wykonania zdjęcia: 17.07.22
Miejsce wykonania zdjęcia: Katowice, Polska