Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny zwójkowatych wynosi 13-17 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca października w ogrodach, na skrajach lasów i żywopłotach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy bluszcz pospolity, grab, wiciokrzew, ligustr pospolity, lilak, rdest, głóg i jabłoń. Larwa żeruje na więdnących liściach. Zimuje w postaci gąsienicy.
środa, 26 lipca 2023
niedziela, 23 lipca 2023
Selenia dentaria
Sykrzytek bezksiężyczak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 34-43 mm. Postać dorosła pojawia się w dwóch pokoleniach. Pierwsze pokolenie lata od początku kwietnia do końca maja, natomiast drugie pokolenie pojawia się od początku lipca do końca sierpnia. Motyle drugiego pokolenia są mniejsze i jaskrawiej ubarwione od pierwszego. Imago podczas spoczynku składa skrzydła w taki sposób, w jaki robią to motyle dzienne. Środowiskiem występowania tego motyla są lasy liściaste i mieszane, parki, ogrody i zarośla. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy klon zwyczajny, lipę, olchę szarą, brzozę, wrzos pospolity, bagno zwyczajne, borówkę, szakłak, wiązówkę błotną, czeremchę zwyczajną, malinę właściwą oraz jarząb pospolity. Zimuje w postaci poczwarki, w oprzędzie, między liśćmi.
środa, 5 lipca 2023
Pasiphila chloerata
Grotniczek tarniniec. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 18-20 mm. Postać dorosła pojawia się od końca maja do połowy lipca na nasłonecznionych skrajach lasów, nasłonecznionych zboczach i w zaroślach tarniny. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy śliwę, śliwę tarninę, świdośliwę, czeremchę zwyczajną i wirginijską. Larwy żerują na kwiatach. Zimuje w postaci jaja.
wtorek, 4 lipca 2023
Eulithis mellinata
Nacinek żółcieniak. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny miernikowcowatych wynosi 29-36 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia w wilgotnych lasach liściastych, lasach łęgowych, sadach, ogrodach i na terenach ruderalnych. Imago za dnia często chowają się pod liśćmi, układając skrzydła w charakterystyczny sposób. Przednią parę skrzydeł składają do ciała pod kątem 90 stopni, a tylną parę chowają pod nimi. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy różne gatunki porzeczek m.in. porzeczkę alpejską, czarną, zwyczajną oraz agrest. Przestraszone gąsienice spadają na ziemię, a po uspokojeniu wracają na roślinę pokarmową. Zimuje w postaci jaja.
Data wykonania zdjęcia: 01.07.23
Promalactis procerella
Brak odpowiednika w polskiej nazwie. Rozpiętość skrzydeł tego motyla z rodziny płożkowatych wynosi 12-15 mm. Postać dorosła pojawia się od początku czerwca do końca sierpnia w lasach, parkach i zaroślach. Do roślin żywicielskich gąsienicy zaliczamy porosty.